Aktualności

Rok 2018 - rokiem obchodów 70-tej rocznicy narodzin polskiej informatyki


W 1948 roku w Państwowym Instytucie Matematycznym została utworzona Grupa Aparatów Matematycznych, której zadaniem było skonstruowanie pierwszego polskiego komputera – podstawowego urządzenia informatycznego. W związku z tym w roku 2018 obchodzona jest 70-tej rocznicy narodzin polskiej informatyki, choć sama nazwa „informatyka” pojawiła się dopiero w 1968 roku.

70 LAT POLSKIEJ INFORMATYKI > Strona poświęcona obchodom rocznicy

autor: Administrator

24-25.06.2017 - XII Zjazd Polskiego Towarzystwa Informatycznego


W dniach 24-25.06.2017 w Warszawie odbył się XII Zjazd Polskiego Towarzystwa Informatycznego, na którym wybrano nowe władze Towarzystwa (na kolejną 3-letnią kadencję).

autor: Administrator

19 maja 2017 - Lubuska Konferencja - "Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego - LK-ŚDSI 2017"


Kolejna edycja konferencji z okazji obchodów "Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI)" odbyła się w Gorzowie Wielkopolskim, na Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Organizatorami Konferencji byli: Koło Zielonogórskie PTI, Koło Gorzowskie PTI oraz Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża.

> Strona Konferencji: www.pti.zgora.pl/sdsi

autor: Administrator

10 maja 2017 - Walne Zebranie Członków Koła Zielonogórskiego PTI


Na Uniwersytecie Zielonogórskim (Wydział IEiA) odbyło się Walne Zebranie Członków Koła Zielonogórskiego PTI. Wybrano nowy zarząd Koła oraz określono kierunki działań Koła na kolejne 3 lata.

autor: Administrator

16-17 listopada 2016 - 1. Forum Przemysłów Kreatywnych


Koło Zielonogórskie PTI było partnerem 1. Forum Przemysłów Kreatywnych, które odbyło się w dniach 16-17 listopada 2016 roku w Zielonej Górze. Organizatorami byli: Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urząd Miasta Zielona Góra, Fundacja Centrum Przemysłów Kreatywnych „ArtCloud” oraz Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
Konferencja była wydarzeniem z cyklu zlokalizowanych w Zielonej Górze spotkań, poświęconych innowacji i kreatywności w biznesie. Po raz pierwszy w województwie lubuskim naukowcy, przedsiębiorcy, artyści i osoby, dla których rozwój sektora CCI jest szczególnie ważny, spotkali się pod jednym dachem. http://www.fpk.uz.zgora.pl https://www.facebook.com/FPK2016

autor: Administrator

15 czerwca 2015 - Lubuskie Regionalne zakończenie 5. Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego T.I.K? – TAK! 2015


Lubuskie Regionalne zakończenie Piątego Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych T.I.K? – TAK! 2015 odbędzie się dnia 15.06.2015 w ramach Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uroczyste wręczenie dyplomów będzie miało miejsce o godz. 14.00 w sali 115 budynku Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji UZ.

autor: Administrator

14 maja 2015 - Zielonogórska Konferencja z okazji obchodów "Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego - ZGK-ŚDSI 2015"


Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) jest obchodzony w Polsce od wielu lat. Uczestnicy imprez organizowanych przez Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) zawsze otrzymują solidną porcję informacji o tym, co zostało zrobione, co należy zrobić, oraz rzeczowej oceny i krytyki działań, a także zjawisk towarzyszących rozwojowi społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W ramach tych inicjatyw również Koło Zielonogórskie (KZG) PTI wraz z Wydziałem Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji (WEIT) oraz Wydziałem Matematyki, Informatyki i Ekonometrii (WMIE) Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ), przy udziale Oddziału Zielonogórskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) zorganizowało Zielonogórską Konferencję z okazji obchodów ŚDSI - ZGK ŚDSI 2015.
Wydarzenie odbyło się 14 maja 2015 w budynku Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konferencję otworzył Dziekan WEIT UZ, prof. Andrzej Obuchowicz, wydziału który „wzorowo” kształci na Uniwersytecie Zielonogórskim kadrę przyszłych informatyków (ocena wyróżniająca Polskiej Komisji Akredytacyjnej). Referat inaugurujący, wprowadzający do tematyki konferencji, bazujący na lubuskich doświadczeniach związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego wygłosiła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Sukcesem lubuskiej strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego okazała się centralizacja na poziomie województwa projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. Bez takiego podejścia rozwój dużych projektów takich, jak: sieci szkieletowej czy programu ostatniej mili byłby niemożliwy. W dalszych wystąpieniach przedstawiono infrastrukturę sieci miejskiego ZielMAN, zagadnienia cyfryzacji radia i telewizji oraz zmiany zachodzące w dostępie do zasobów bibliotecznych. Zaprezentowano również rozwiązania dotyczące inteligentnych miast i budynków oraz Internecie rzeczy. Nie zabrakło także przedstawienia ważnych dla regionu firm informatycznych takich, jak: Apator Rector, ASTEC, Cinkciarz.pl i Streamsoft. Konferencję zakończył referat omawiający nowoczesne rozwiązania krótkofalarskie w dobie społeczeństwa informacyjnego. Obrady prowadził przewodniczący konferencji kol. Marek Węgrzyn (PTI KZG, WEIT UZ). Szczegółowy program Konferencji dostępny jest na stronie WWW (http://www.pti.zgora.pl/sdsi/2015). Równolegle do obrad swoje rozwiązania prezentowały firmy Tespol oraz Fibar, a także studenckie Koło Naukowe fantASIC.
Relacje (migawki) z zielonogórskich obchodów ŚDSI przeprowadziły stacje telewizyjne:

a także rozgłośnie radiowe (Akademickie Radio Index, Radio Plus).

> Strona Konferencji: www.pti.zgora.pl/sdsi/2015

autor: Administrator

27 marca 2015 - Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo Techniczno-Informatyczne"


W najbliższy piątek (27.03.2015) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo Techniczno-Informatyczne". Organizatorami są kol. Janusz Jabłoński oraz Robert Dylewski, przy udziale Kół PTI w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

autor: Administrator

> więcej

17-18 marca 2015 - II Konferencja Naukowo-Przemysłowa KBBS


W dniach 17-18 marca 2015 w Zielonej Górze (Nowy Kisielin), w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, odbyła się II Konferencja Naukowo-Przemysłowa "Kryptologia a Biznes. Bezpieczeństwo Stosowane", KBBS 2015 ( http://www.kbbs.uz.zgora.pl), której organizatorami byli: Uniwersytet Zielonogórski, Polskie Towarzystwo Informatyczne Koło Zielonogórskie oraz firma Sidus Novus Sp. z o.o.
Tegoroczna edycja Konferencji KBBS miała podtytuł "Zdalne Odczyty". Przedstawieno aktualne problemy naukowe, formalno-prawne i implementacyjne dotyczące bezpieczeństwa zdalnych odczytów oraz wykorzystania i zarządzania takimi informacjami. Celem Konferencji była wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki i przemysłu. Rezultatem dwudniowego spotkania będą przykłady wykorzystania transferu wiedzy z nauki do biznesu i biznesu do nauki.

autor: Administrator

> więcej

13 czerwca 2010 - Festiwal Nauki 2010


Dnia 13 czerwca 2010 roku w Zielonej Górze odbył się Festiwal Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego 2010, na którym można było zobaczyć kilkadziesiąt projektów zrealizowanych przez naukowców i studentów zielonogórskiej uczelni. Na jednym ze stoisk zaprezentowany został projekt „Inteligentny dom widzi i słyszy”, którego twórcami są członkowie Koła Naukowego fantASIC, działającego przy Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Koła Zielonogórskiego PTI. Idea inicjatywy kryjącej się pod tą nazwą opiera się na wykorzystaniu rekonfigurowalnych układów mikroprogramowalnych (FPGA) w zdalnym sterowaniu urządzeniami elektrycznymi w obrębie domu i nie tylko. Projekt został doceniony przez zwiedzających oraz media i otrzymał tytuł „Hitu Festiwalu Nauki 2010” przyznawanego przez Radio Index.

autor: Administrator

> czytaj całość